دور باطل...

از اون روز که خبر آتش‌سوزی یه ساختمان در خیابان جمهوری شنیده شد, متعاقبش فیلم و عکسهای متعدد این حادثه تو دنیای مجازی و تی وی داخلی و خارجی پخش شد و همه شروع کردن به انواع و اقسام تحلیل و مقصر کردن این و اون و بیشتر از همه آتش نشانی!

اونقدر فیلم و عکسا دردناک و متاثر کننده است که من فقط موندم اونایی که تو اون لحظه دارن فیلم یا عکس میگیرن به چی فکر میکردن! چطور تونستند سیخ یه جا وایسند و لحظه لحظه ی این اتفاق وحشتناک رو ثبت کنند!

انگار که صحنه واقعی نیست و شاهد یه صحنه ی در حال بازی شدن از یه فیلم اکشن هستند!

اون آب پاش هاش ماشین آتش نشانی دیگه اوج تراژدی بود. انگار میخوان جای نجات دادن اون بدبخت اون بالا , کمی خنک ش کنن!

نمیخوام با نوشتن این روایت تکراری از اون حادثه دوباره حال همه رو بد کنم! موضوع به اندازه کافی تأسف برانگیز و تحقیر کننده هست!

تمام حرف من اینه که چرا وقتی در مورد یه حادثه ای فیلم یا عکسی رو میشه, اینهمه آدم صاحب نظر و شماتت کننده از داخل و خارج سر بلند میکنن و تئوری میدن و تو دادگاه خودشون  مقصرین ظاهری رو محاکمه میکنن, حکم میدن و محکوم میکنن و ... یه مدت هم این موضوع رو صدر خبرها هست و بعد از یه مدت می ره میشه جزوی از تاریخ! نه اون اتفاق - فارغ از جبهه گیری ها و دنبال مقصر گشتن ها- واکاوی می شه و نه راهکار اصلاحی برای جلوگیری از اتفاقای مشابه اندیشیده میشه.

چرا میگم این کارا نمیشه؟ چون چند وقت بعد یه گوشه دیگه این کشور مشابه همون اتفاق پیش می آد و باز همون سیکل معیوب کی بود کی بود من نبودم تکرار میشه و دوباره آب ها که از آسیاب افتاد نخود نخود هر که رود خانه ی خود!

میدونین چند تا حادثه مشابه اون آتش سوزی و عدم اقدام به موقع و صحیح برای نجات از سوی مسئولین ذیربط باعث شده جان یه عده از دست بره. نمیخوام با این حرف کل زحمات این قشر رو نادیده بگیرم. موارد بسیاری هم بوده که با از خود گذشتگی جون افراد رو نجات دادن.

صحبت من سر عدم آموزش و عدم انجام مانورهای مفید و کاراست. همیشه وقتی از این دست اتفاقای بد میافته, زنجیره ای از اشتباهات دخیلند و نه فقط یه لحظه غفلت! زنجیره اشتباهاتی که یکی ش غلبه کردن ترس بر عقل اون کارگرا بوده که به نظرشون رسیده اگه از پنجره آویزون بشن جونشون در امان تره تا اگه تو ساختمون منتظر کمک بشن! یکی دیگه ش اینه که مامور آتش نشانی به جای اینکه به فکر باز کردن تشک نجات یا درست کردن نربون باشه شلنگ آب و کف رو گرفته سمت اون بدبخت!

باقی مردم با جیغ و فریادشون چنان فضای وحشت و اضطرابی رو اون پایین فراهم کردن که قربانی ها به جای تمرکز, نتونن بیشتر اون بالا دووم بیارن!

کاش این جور اتفاقا به جای اینکه خوراک خبری واسه روزنامه ها و سایت های خبری داخل و خارج فراهم کنن, بشن یه تلنگر واسه اینکه جلوی اتفاقای مشابه رو بگیرن. به هر حال آدمیزاده و هزار خطا... اینکه از این خطاها درس بگیریم ارزشمنده...

کاش دیگه شاهد این جور اتفاقا و حوادث تلخ نباشیم...

/ 4 نظر / 30 بازدید
خانم اردیبهشتی

سلام درست میگی! این اتفاقات دلخراش فقط سوژه چند روزه ما هستند! یک عده هیاهو می کنند، یک عده شروع به سوگواری و دلسوزی می کنند! یک عده شکایت می کنند و خواهان استعفا مسئولان هستند! یک عده از بیخ و بن انکار می کنند ولی در نهایت هیچ یک انگیزه ای نمیشه برای برداشتن یک قدم برای بهسازی و اصولی کردن سازه ها و امکانات و ... آقای اردیبهشتی که گفت داشتند به خانومه آب می پاشیدند تعجب کردم! گفتم مگه ماموران آتشنشانی این قدر نمی فهمند که آب لیز می کنه و ممکنه طرف سر بخوره؟! من که دل دیدن صحنه هاش را نداشتم![نگران]

صحرا

هر سال و هر سال بايد يه حادثه وحشتناک اين مدلي داشته باشيم. يه بار بچه هاي شين آباد و يه بار خيابون جمهوري و يه بار ميدون کاج و ... بعد هم دوباره تکرار و تکرار. تازه از خيلي هاشم ما خبر نداريم. نمي دونم چرا صحبت از امنيت که مي شه هممون فقط ياد دزد و پليس مي افتيم و گروگان گيري که خب اونم به حمدالله اين روزها مرتب آمارش مي ره بالا. و متاسفانه هر روز امنيت جاني ما توي اين مملکت کم و کمتر ميشه و هيچ کس هم عين خيالش نيست انگار. به خدا عطيه من هر روز که بچه هام از خونه مي رن بيرون همش نگرانم که الان نکنه اتفاقي براشون بيفته . براي اينکه هيچ کسي اون طوري که بايد و شايد احساس مسئوليتي نداره.

aghaye khone

جالب این بود که همه انتظار داشتن اون دو خانم تو زمانی که جونشون کاملاً در خطره و استرس وحشتناکی بهشون وارد شده، شبیه قهرمان فیلمهای اکشن هالیوودی عمل کنن و خودشون جون خودشون رو نجات بدن! واقعاً‌ اظهارنظرهای احمقانه‌ای بود.

شادمانه

تو این مسئله حتما بیشتر از یه ارگان مقصر هست از شهرداری که چطور اجازه میده که بدون پله فرار ساختمون ساخته بشه از صاحب کارگاه که یه کپسول کوچیک اتش نشانی نخریده از اتش نشانی که اصل ماموریت و فلسفه وجودی ش اینه که برای مواقع بحرانی امادگی داشته باشه و چند طرح همزمان از مردم خیلی متوقع نیستم