Daisypath Anniversary tickers Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Fifth Birthday tickers !-.-.-Design By : pichak.net-.-.-> رسم؛ عرف یا خرافه! - زندگی و پرحرفی‌های من

زندگی و پرحرفی‌های من

گاهی اوقات میشینم به این فکر میکنم که چه خوبه که هنوز بعضی از رسم و رسومات پابرجاست و چه بده که بعضی دیگه از رسم و رسومات اصلاً روزی بوجود اومدند!

تو این مدت که از فوت بابا می گذره با خیلی از این رسم و رسومات درگیر بودیم و گاهی هم میون به جا آوردن و یا نیاوردنشون مردد و بلاتکلیف!

همه چی گذشت و متاسفانه این کابوس واقعیتی شد که تا آخر عمر باهامونه...

اینکه دیگه بابا نیست... یا به قول سور.نا: دیگه بابا حاجی نداریم! دیگه تموم شد...

  روزهای اول که بیتابی هامون دست خودمون نبود و هرگز نمی خواستیم قبول کنیم که دیگه بابا نیست؛ چیزی که خیلی اعصابم رو به هم میریخت این بود که بعضی از اطرافیان به شدت متذکر می شدند که:

 گریه نکنید!

بی تابی نکنید!

برادراتون جوونن! شوهراتون جوونن! به اونا رحم کنین!!!!!!!

عه! آخه عزیز من این حرفه شما تو این شرایط به آدم میزنین!؟

اگه یکی خودش رو سبک نکنه؛ گیر میدن که اینقدر توی خودت نریز! آروم گریه کن!

اگه یکی خودش رو سبک کنه؛ میگن: مادرتون گناه داره! شما باید خودتون رو کنترل کنین!

عزیز من! میدونم که شما از سر خیرخواهی و اینکه بلاخره تو این شرایط حرفی زده باشین اینا رو میگین! ولی آخه مثلا اگه چیزی نگی گناه میشه! یعنی چی که بردارا و شوهراتون جوونن!

خوب آخه من این حجم درد و اندوه رو چیکارش کنم؟ شما صلاح میدونین که من چطور خودم رو سبک کنم!

حالا اینا به کنار! یه سری حرف و خرافات عجیب غریب بود  که اون روزا به سمت مون سرازیر شده بود!

سر خاک بعد از مراسم تدفین به زور مثلا ازت خواهش میکنن که 7 قدم از قبر برو عقب؛ 7قدم بیا جلو تا مرحوم شب اول قبر آرومی داشته باشه! من وقتی اینو شنیدم تو اون شرایط غمناک چنان خنده م گرفت که گفتم یعنی اگه 8قدم برم و بیام باطل میشه!

یا موقعی که اجازه دادن قبل از تدفین آخرین بار با بابا خداحافظی کنیم؛ یه هو دیدم یکی داره دعوامون میکنه که: مبادا به زانوهاش فشار بیارین!  مبادا به بدنش فشار بیارین! شب اول قبر بهش فشار میآد!!!!!

از این خرافات که بگذریم می رسیم به سفارش ها و دستورالعمل هایی که هر کسی خودش رو محق میدونه که این وسط جهت اجرای هر چه بهتر مراسم بهتون بده! راهنمایی کردن خیلی خیلی خوبه؛ خصوصا تو این شرایط اما اینکه بگی "الا و للا این رسمه و اگه انجام نشه بد میشه" حرفه آخه!؟

خوب شاید یکی دلش نخواد عزیز من! اما اینجوری که تو فتوا میدی که دیگه جایی برای نظر خودش باقی نمیمونه!

خداییش عزیزان من! خواهش می کنم تو این شرایط مردم رو راحت بذارین. فقط واجبات رو (که ممکنه به دلیل شرایط روحی بد چیزی ش از قلم بیفته) بهشون یادآوری کنین! اینقدر مستحبات رو پررنگ نکنین!

خدا رو شکر که ما خواهر برادرا از اول یه قراری با هم گذاشتیم که توی این مراسم هر آنچه که به نظر خودمون درست و مناسبه انجام بدیم و خودمون رو درگیر خرده فرمایشات بعضی از دوستان خیرخواه!!! نکنیم. و خدا رو شکر که همه چی با سنگینی و وقار مناسبی انجام شد.

به نظرم تو این شرایط که آرزو میکنم برای هیچ کدوم از شما عزیزان پیش نیاد, مهمترین چیز حفظ اعتماد و هماهنگی بین خانواده درجه اوله. وقتی به هم اعتماد داشته باشیم دیگه اختلاف نظرهای جزئی به راحتی حل و فصل میشه...

شاید با خودتون بگین: این چه پستی یه امروز گذاشتی؟! اما یه سری نکات بود که میخواستم اول از همه به خودم یادآوری کنم! که خدای نکرده اگه کسی این شرایط براش پیش اومد چقدر نوع حرف زدن و تسلی دادن من میتونه تو آرامش اعصاب و روان اون طفلی تاثیرگذار باشه...

مراقب حرف ها؛ مهربانی ها و حتی راهنمایی کردن هامون باشیم...

 

نوشته شده در دوشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩۳ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ توسط عطیه نظرات ()


Design By : Pichak