Daisypath Anniversary tickers Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Fifth Birthday tickers !-.-.-Design By : pichak.net-.-.-> نادیده گرفتن حق دیگران زرنگی نیست! دزدی است! - زندگی و پرحرفی‌های من

زندگی و پرحرفی‌های من

مگه دزدی فقط از دیوار مردم بالا رفتنه؟ مگه دست تو کیف و جیب دیگران کردنه؟

مگه دزدی فقط یعنی برداشتن بی اجازه ی اموال دیگران؟!

به نظر من نادیده گرفتن هر چیزی که به نوعی مال دیگری یه یعنی دزدی!

حالا این چیز میتونه پول باشه, وقت باشه, حریم باشه, خلوت تنهایی باشه, و یا در کل, حق باشه!

چرا ما به راحتی به خودمون اجازه میدیم که حق دیگران رو به خاطر خوشایند خودمون نادیده بگیریم...

یه نگاه به دور و برمون بندازیم... بساط حق خوری تا دلت بخواد به راهه! اگه قرار بود این بخور بخور, دقیقا تو صورت افراد مشخص بشه, آدمای دور و برمون (و حتی خودمون) دائم با دهان پر و جنبان رویت می شدند!

بذارین چند تا مثال دم دستی براتون بزنم:

- تعطیلی آخر هفته ست و چون هوا خوبه, قرار گذاشتی که ناهار رو خانوادگی تو فضای سبز یه پارک بخورین. چون هوا واقعا خوبه, این فکر به ذهن آدمای دیگه هم خطور کرده و در اطرافِ جایی که نشستی, چند خانواده یا گروه جوون هم اطراق میکنن. چقدر هوا عالیه و چقدر سکوت این فضا برات دل انگیزه! هنوز مزه سکوت تو فضای سبز خیلی زیر دندونت نیومده که یه هو صدای دوپس دوپس یه آهنگ شلم شوریا تمام این سکوت رو ازت میدزده! بعله! جوونای یه کم اونورتر تمام درهای ماشینشون رو باز کردند تا آهنگ دلخواه خودشون رو با آخرین درجه بلندی صدا, به زور به خورد همه ی آدمای اون اطراف بدن! واااای به حال زمانی که با این آهنگا هیچ رقمه ارتباط نگیری و فقط مته ای باشن رو اعصاب نه چندان آرومت!

- توی اتوبان داری رانندگی میکنی و میخوای از یکی از خروجی ها وارد یه مسیر دیگه بشی. خروجی مورد نظر ترافیک سنگینی داره و تو در عین اینکه خیلی عجله داری اما منتظری تا آروم آروم با صف ماشین های روبرو بری جلو... یه دفعه چند تا آدمی که فکر میکنن فقط وقت اونا ارزش داره و چقدر هم دست فرمون دارن و لایی کشی شون حرف نداره, چند تا لاین مزاحم در مسیر خروجی تشکیل میدن و بی توجه به وقت و زمان آدمایی که زودتر از اونا تو این صف قرار گرفتن, زور چپون خودشون رو تو صف جا میدن و دِ برو که رفتی! بعدش هم از توی آینه ی جلو, به تو که به هیچ عنوان دلت نمیخواسته به این متجاوزین راه بدی, نیشخند میزنن که : خووووب حالتو گرفتم! دیدی چقدر زرنگم!!!!!

- تو اداره باید توی یه جلسه شرکت کنی. ساعت جلسه مثلاً دو بعد از ظهر تعیین شده. ساعت یه ربع به دو مدیر صدات میکنه و در مورد یه گزارشی چند تا سوال ازت میکنه. تو در عین اینکه سعی میکنی درست و دقیق جواب بدی, اما استرس داری که نکنه به اون جلسه دیر برسی. اینه که با شرمندگی نزدیکای ساعت دو عذرخواهی میکنی که باید به جلسه دیگری بری. مدیر با خنده بهت میگه: آخه کدوم جلسه تو این مملکت راس ساعت شروع شده که این دومی ش باشه!! و تو میگی: اگر هم نشه من خودم رو موظف میدونم که سر وقت تو جلسات شرکت کنم. میری جلسه و با کمال تاسف می بینی باقی شرکت کننده ها بی توجه به وقت دیگران مثل لشگر شکست خورده با ده دقیقه الی نیم ساعت تاخیر وارد جلسه میشن و در نتیجه جلسه ی ساعت دو, ساعت دو و نیم شروع میشه!

اینا همه دزدیه... اینا همه نادیده گرفتن حقوق شهروندیه... اینا همه تجاوز به حقوق دیگرانه!

چرا همین ماها وقتی تو یه کشور دیگه شاهد نظم و رعایت حقوق دیگران هستیم اینقدر به به و چه چه میکنیم. خوب مگه غیر از اینه که خودمون باعث این بی عدالتی ها میشیم؟!

کاش بار بعدی که خواستیم صدای ضبطمون رو واسه دل خودمون بالا ببریم, یه لحظه حق دیگران رو به یاد بیاریم. من نباید توی یه جای عمومی نظر خودم رو به دیگران تحمیل کنم!

بار بعدی که دیرمون شده بود و خواستیم بی توجه به دیگران, لایی بکشیم و بی نوبت راه بگیریم, یادمون باید: من نباید حق دیگران رو نادیده بگیرم! وقت اونا هم به اندازه وقت من ارزش داره!

کاش بار بعدی که جلسه دعوت شدیم, به احترام خودمون و دیگران, به موقع سر جلسه حاضر بشیم...

یعنی میشه یه روزی - تو آینده نچندان دور - که توی یه کشور دیگه شاهد رعایت حقوق دیگران بودیم تو دلمون بگیم:

چه خووووب! اینجا هم مثل ایرانه!!

نوشته شده در چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩۳ساعت ٦:٤٥ ‎ق.ظ توسط عطیه نظرات ()


Design By : Pichak